Aktualności

U-13: Sukces Wiślaków w rozgrywkach Interligi. Podsumowanie sezonu 2022/23

Rozgrywki drużyn młodzieżowych dobiegają końca, a w najbliższy weekend ostatni pojedynek w tym sezonie rozegra zespół U-13. Wiślacy w ostatnim czasie mieli spory powód do radości, gdyż zajęli miejsce na drugim szczeblu podium w turnieju Interligi. W celu podsumowania, o sukcesach w Interlidze, zmaganiach ze starszymi zawodnikami oraz zaangażowaniu młodych graczy opowiedział trener drużyny U-13, Marcin Kordaszewski.

Podopieczni trenera Marcina Kordaszewskiego na codzień rywalizują w Małopolskiej Lidze Juniorów, gdzie mierzą się ze starszymi rywalami, co stanowi prawdziwe wyzwanie. Jak twierdzi trener, możliwość weryfikowania formy na tle bradziej doświadczonych przeciwników jest rozwijająca, a wyniki w przypadku rozgrywek młodych pozostają na drugim planie. Kluczową kwestią jest natomiast możliwość doskonalenia umiejętności piłkarskich młodych graczy. “O wynikach nie myślę, ponieważ poruszamy się w obszarze piłki młodzieżowej. Z jednej strony w rywalizacji z równieśnikami np. w dobrze obsadzonym międzynarodowym turnieju Young Football Club czy Interlidze zajmowaliśmy 2 miejsce, natomiast w Małopolskiej Lidze Trampkarza, gdzie rywalizujemy ze starszymi rocznikowo przeciwnikami i czasem nie potrafimy przeskoczyć różnic motorycznych, tabela nie jest już dla nas tak łaskawa. Najbardziej istotne i napawające satysfakcją jest to, iż wiosną w porównaniu do rundy jesiennej zrobiliśmy ogromny progres, jeśli chodzi o ciągłość akcji, czy radzenie sobie z presją przeciwnika. Pokazują to nasze statystyki, analizy meczów, co przełożyło się również na rezultaty spotkań z najsilniejszymi rywalami.” – rozpoczął szkoleniowiec.

Wola walki i chęć wygranej

Zespół U-13 już w najbliższy weekend zakończy intensywny ligowy sezon starciem z Puszczą Niepołomice. Zawodnicy z Reymonta w ubiegłych miesiącach rozegrali wiele wymagających pojedynków, zbierając cenne doświadczenie. Jak podejście swoich zawodników ocenia trener Kordaszewski? “Postawa zawodników była godna pochwały. Zawsze graliśmy do końca niezależnie od wyniku. Nawet, gdy nie mieliśmy już szans na korzystny rezultat, chcieliśmy za wszelką cenę strzelić bramkę przeciwnikowi, nawet jeśli ona nie miała już znaczenia dla wyniku końcowego. W pamięci na pewno zachowają się takie spotkania, w których przegrywaliśmy, ale dzięki naszej determinacji w końcówce meczu przechylaliśmy szalę zwycięstwa na naszą korzyść (np. mecz z Górnikiem Zabrze czy Cracovią). Z kolei, gdy prowadziliśmy wysoko, staraliśmy się, by w głowach nie pojawiła się dekoncentracja i chcieliśmy mecz wygrać jak najwyżej się da.” – powiedział trener.

Pełne zaangażowanie w proces treningowy

Zawodnicy nie tylko podczas spotkań, ale również w trakcie zajęć treningowych wykazują się nienaganną postawą. Co ważne, tworzą oni zgraną grupę, która wspiera się w lepszych i gorszych chwilach. “Chłopcy są zaangażowani w każde ćwiczenie, każdą grę. Mogę im tylko pogratulować treningowej frekwencji. Podziwiam ich, bo może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że często pracują więcej niż dorośli. Wystarczy dodać: godziny spędzone w szkole, trening i transport (niektórzy mieszkają naprawdę daleko). Myślę, że dobrej postawie sprzyja to, że wszyscy się szanują, czują się w tej grupie bezpiecznie. Po treningu jeszcze sporo czasu spędzają ze sobą w szatni. Mamy świetną atmosferę, ale potrafimy rozgraniczyć czas pomiędzy śmiechami, żartami, a treningową pracą.” – dodał opiekun grupy.

Sukces w międzynarodowych rozgrywkach

Oprócz rozgrywek w Małopolskiej Lidze Trampkarzy, młodzi Wiślacy w trakcie ubiegłego sezonu uczestniczyli również w międzynarodowych rozgrywkach Interligi. Podczas turnieju zawodnicy Marcina Kordaszewskiego mieli okazję sprawdzić się na tle takich zespołów jak Sparta Praha, Górnik Zabrze, Banik Ostrava, Ruh Lhov, Śląsk Wrocław czy Honved Budapest. Krakowianie wykazali się bardzo dobrą dyspozycją i ostatecznie zajęli drugie miejsce w klasyfikacji turnieju. Co o organizacji imprezy sportowej oraz udziale swojej drużyny w rozgrywkach Interligi myśli szkoleniowiec zespołu? „Interliga ma dużo plusów, a wśród nich rywalizacja z zespołami z Polski i z zagranicy, które prezentują wysoki poziom sportowy, analiza stylu gry tych drużyn, wyjazdy, na których można integrować zespół i rozegrać dwa wartościowe mecze z rówieśnikami. Każda kolejka Interligi była dla zawodników bardzo ważnym wydarzeniem w sezonie. Czy to był rywal z Polski czy z zagranicy, mieli jeden cel – zaprezentować się lepiej od przeciwnika i zwyciężyć.” – stwierdził trener Kordaszewski.

Nowe doświadczenia i cenne pojedynki

Zawodnicy U-13 wspólnie ze sztabem szkoleniowym dążą do ciągłego rozwoju umiejętności oraz gromadzenia cennego doświadczenia, które uzyskują dzięki co tygodniowym niełatwym starciom ze starszymi rywalami w rozgrywkach ligowych. Jak przekonuje Marcin Kordaszewski, możliwość sprawdzenia własnych umiejętności w zmaganiach z zawodnikami w tym samym wieku w ramach Interligi była zupełnie nowym, niecodziennym przeżyciem. Jakie różnice zauważa trener w rywalizacji z przeciwnikami w Małopolskiej Lidze Trampkarzy oraz pojedynkach z rówieśnikami w Interlidze? „Oczywiście w naszej lidze największą trudność sprawiła nam różnica fizyczna między nami, a przeciwnikami, natomiast to skłania i motywuje nas do rozwoju w postaci szybszego myślenia, podejmowania decyzji, tempa rozpoznawania boiskowych sytuacji, dlatego do tej ligi jesteśmy zgłoszeni. Interliga była dla nas czymś niecodziennym, bowiem mieliśmy okazję zmierzyć się z rówieśnikami. Każdemu zespołowi staraliśmy się narzucić swój styl gry. Byliśmy chwaleni przez sędziów czy drużyny przeciwne. Myślę, że graliśmy najbardziej jakościową, atrakcyjną piłkę spośród wszystkich zespołów.” – zakończył szkoleniowiec.