Akademia

O Akademii

Historia szkolenia młodzieży w Wiśle Kraków składa się z kilku etapów. Początki sięgają 1987 roku, kiedy to z inicjatywy Stanisława Chemicza powstała Szkółka Piłkarska TS Wisła Kraków. Towarzystwo Sportowe nieprzerwanie do dzisiaj prowadzi treningi i propaguje sport wśród młodzieży. Równocześnie Wisłę Kraków SSA prowadziła drużyny młodzieżowe, nad którymi czuwał Adam Nawałka. Późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski pełnił wówczas funkcję koordynatora ds. szkolenia młodzieży, sprowadzając pod Wawel wielu utalentowanych zawodników m.in. Pawła i Piotra Brożków.

W wyniku połączenia grup młodzieżowych Wisły Kraków SA oraz Szkółki Piłkarskiej TS Wisła Kraków na początku roku 2014 powołano do życia Akademię Piłkarską Wisła Kraków, której głównym zadaniem było szkolenie i wychowanie młodych piłkarzy. Szkolenie młodzieży z roku na rok przechodziło zmiany strukturalne, dostosowując się do wzrastających wymagań stawianych na profesjonalnym poziomie. Systematycznie usprawniano cały system szkolenia, mający na celu poprawę jakości treningu, a co za tym idzie wzrost liczby wychowanków w pierwszej drużynie Białej Gwiazdy. Akademia konsekwentnie realizowała swoje założenia, a ciężka praca wielu osób przynosiła zamierzone efekty. Młodzi zawodnicy systematycznie pięli się po kolejnych szczeblach, czyniąc regularne postępy, co nie uszło uwadze sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny. Jedno z głównych założeń, czyli występy w Ekstraklasie, zrealizowali młodzi zawodnicy wiślackiej Akademii tacy, jak: Patryk Plewka, Dawid Szot, Konrad Gruszkowski, Piotr Starzyński, Aleksander Buksa czy Daniel Hoyo-Kowalski, który po raz pierwszy na tym szczeblu wystąpił w wieku 15 lat i 287 dni, co czyni go najmłodszym debiutantem w historii Wisły Kraków. Olek Buksa także zapisał się na kartach wiślackiej historii, bowiem parę miesięcy po oficjalnym debiucie, w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Jagiellonii Białystok, zdobył bramkę, stając się tym samym najmłodszym strzelcem w historii klubu z Reymonta.

Akademia Piłkarska w strukturach Wisły Kraków SA

1 lipca 2020 roku nastąpiło nowe otwarcie w dziejach Akademii Piłkarskiej, która z inicjatywy Jakuba Błaszczykowskiego oficjalnie znalazła się w strukturach Wisły Kraków SA. Kapitan i jeden ze współwłaścicieli Białej Gwiazdy przykłada wielką wagę do szkolenia młodzieży i wychowania swoich następców, dlatego jednym z pierwszych kroków, mających zapewnić odpowiedni rozwój Akademii, było powierzenie funkcji Dyrektora Akademii Krzysztofowi Kołaczykowi, którego zadaniem na najbliższe lata będzie stworzenie jednego z najlepszych ośrodków treningowych w Polsce.

Akademia zatrudnia specjalistów w wielu dziedzinach. Są to osoby odpowiedzialne za trening piłkarski, trening indywidualny, trening motoryczny, trening bramkarski, fizjoterapię czy psychologii sportu. Wykwalifikowana kadra szkoleniowa starannie dba o odpowiedni rozwój zawodników, którzy mają możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie wśród swoich rówieśników. Wisła posiada drużyny we wszystkich trzech kategoriach wiekowych Centralnej Ligi Juniorów (U-18, U-17 i U-15).

Struktura Akademii

Szkolenie młodych zawodników w wiślackiej Akademii ma wielotorowy charakter. Pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie wszyscy z absolwentów zostaną zawodowymi piłkarzami. Wpływa na to wiele czynników, bardzo często niezwiązanych bezpośrednio ze stroną sportową. Zadaniem sztabu szkoleniowego i pozostałego personelu jest więc nie tylko szkolenie zawodników, ale także wychowanie i zaszczepienie w nich odpowiednich wartości moralnych oraz przywiązania do klubowych barw.

Dział sportowy w Akademii dzieli się na trzy segmenty, z których każdy posiada swojego koordynatora. Koordynatorem drużyn U-18 i U-17 jest Adrian Filipek, zespołów od U-15 do U-10 Łukasz Tomczyk, natomiast ekipy od U-7 do U-9 nadzoruje Gerald Imiolek.

Cel Główny

Głównym celem szkolenia młodzieży w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków jest stałe podnoszenie umiejętności zawodników oraz maksymalne wykorzystanie ich potencjału tak, aby jak największa liczba młodych piłkarzy mogła zasilać szeregi pierwszej drużyny. W celu usprawnienia tego procesu poczyniono już pierwsze kroki, by zawodnicy mogli w komfortowych warunkach skupić się na swoich boiskowych zadaniach oraz na szkolnych obowiązkach. Takim krokiem było podpisanie umowy z Małopolską Szkołą Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach dotyczącej utworzenia klasy sportowej. Dzięki temu porozumieniu zawodnicy zespołów U-17 oraz U-18 będą mogli stacjonować i zdobywać wiedzę w Myślenicach, a miejscem ich zakwaterowania będzie szkolny internat, znajdujący się w pobliżu bazy szkoleniowej Wisły Kraków.

Celem szkolenia Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków jest sprawienie, aby co roku drużynę występującą w Centralnej Lidze Juniorów U18, która jest bezpośrednim zapleczem pierwszej drużyny, zasilało co najmniej dziesięciu zawodników z drużyny U17. Następnie trzech z nich trafiało do pierwszej drużyny, a minimum dwóch osiągało status zawodnika profesjonalnego, przez co rozumiemy grę na najwyższym poziomie w Polsce i Europie.

Szkolenie w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków ma charakter wielotorowy. Pracownicy Akademii mają świadomość, że nie wszyscy z absolwentów Wisły będą grali zawodowo w piłkę nożną. Nie pozwolą na to rynek pracy, który jest ograniczony oraz różne inne czynniki, często niezależne od klubu, trenerów i zawodników. Chcemy w szczególny sposób dbać o zaszczepienie odpowiednich wartości moralnych. Żeby chłopcy, którzy przeszli przez pewien etap szkolenia w Wiśle Kraków mogli później wracać na Stadion Miejski im. Henryka Reymana jako kibice lub też odnajdywać się w roli trenerów czy pracowników administracyjnych. Dlatego też przygotowane są cele pośrednie, które mają być realizowane, zarówno przez pracowników Wisły, jak i jej zawodników.

Krzysztof Kołaczyk

Dyrektor Akademii

Piotr Truchlewski

Koordynator
ds. Organizacji Akademii

Koordynator Pionu Sportowego U18-U14

Michał Jania

Koordynator Pionu Sportowego U13-U10

Mateusz Kostecki

Koordynator Działu Skautingu

Sebastian Tłok

Koordynator Klubów
Partnerskich Wisły Kraków

Bartłomiej Święszek

Koordynator Wisła Junior

Agnieszka Kostecka

Kierownik Fizjoterapii